Voor veel patiënten is een tandheelkundige of medische behandeling een spannende ervaring. Angst, spanning of een sterke kokhalsneiging kunnen ervoor zorgen dat een behandeling moeilijk uitvoerbaar wordt of zelfs niet kan worden uitgevoerd. Lachgassedatie biedt dan, als aanvulling op andere angstverminderende technieken, een veilige, effectieve en patiëntvriendelijke oplossing.
Tijdens lachgassedatie ademt de patiënt een mengsel van lachgas en zuurstof in, waardoor een gevoel van ontspanning en lichte euforie ontstaat. De patiënt blijft bij bewustzijn en kan reageren op instructies van de zorgverlener. De sedatie is bovendien goed te sturen: het effect is snel merkbaar en verdwijnt vrijwel direct na het stoppen van de toediening. Het middel is eenvoudig te doseren.
Lachgas wordt al decennialang toegepast binnen de (mond)zorg, met uitstekende resultaten. Het kan in de mondzorg met name worden ingezet bij patiënten met een tandartsfobie, een sterke kokhalsneiging, een verstandelijke of lichamelijke beperking of bij kinderen die moeilijk behandelbaar zijn. Ook binnen de zorg wordt lachgas gebruikt voor behandelingen waarbij ontspanning gewenst is.
Tijdens deze 3-daagse opleiding maak je uitgebreid kennis met de theoretische en praktische aspecten van lachgassedatie. Je leert de medische achtergrond, indicaties en contra-indicaties kennen, en krijgt inzicht in het volledige sedatieproces, van voorbereiding tot nazorg. Ook wordt aandacht besteed aan mogelijke complicaties en de manier waarop je hier veilig en professioneel mee omgaat. Verplicht onderdeel van de cursus is een Basic Life Support training, waarvoor je na afloop een apart certificaat ontvangt.
Na afloop ben je in staat om zelfstandig en verantwoord lachgassedatie toe te passen binnen je eigen praktijk of zorgomgeving, met als doel een meer ontspannen behandelervaring voor zowel patiënt als behandelaar. De behandelaar moet bij het uitvoeren van lachgassedatie geassisteerd worden door een assistent die ook bevoegd en bekwaam is.
Belangrijk: Tijdens de eerste 6 maanden van een zwangerschap, of bij een zwangerschapswens, mag geen lachgas worden toegediend. Deelname aan deze opleiding is dan helaas niet mogelijk.
De behandelaar dient altijd te worden geassisteerd door een assistent die een cursus heeft gevolgd die voldoet aan de geldende richtlijnen. Hiermee wordt de veiligheid en kwaliteit van de behandeling geborgd. Een cursus die hieraan voldoet is Opleiding Lachgassedatie in de mondzorg voor de assistent
Mondhygiënisten mogen lachgas toedienen, na het succesvol afronden van de opleiding en in aanwezigheid van een (tand)arts die bevoegd en bekwaam is lachgas toe te dienen.
Ik heb tandheelkunde gestudeerd en heb me altijd beziggehouden met de behandeling van mensen met ‘iets bijzonders’: een psychische stoornis, tandartsfobie, een verstandelijke of lichamelijke beperking, kwetsbare ouderen en ernstig zieke patiënten.
Al jaren verzorg ik onderwijs op dit gebied. Een van de cursussen die ik verzorg is de lachgassedatiecursus. Samen met anderen heb ik de opleiding tandarts-angstbegeleiding en tandarts-gehandicaptenzorg opgezet. Daarnaast heb ik het studieboek ‘mondzorg voor mensen met een beperking’ geschreven. Ik ben al lang verbonden aan Dental Best Practice. Mijn hart ligt bij het overbrengen van kennis aan anderen.
Dit jaar ben ik gepromoveerd op onderzoek naar extracties zonder dat daar een tandheelkundige noodzaak voor is. Ik ben directeur zorg bij de Stichting Bijzondere Tandheelkunde en bij ACTA geweest. Momenteel ben ik regiomanager woonzorg bij ViVa! Zorggroep, een instelling voor ouderen.
Afhankelijk van het aantal cursisten en de beschikbaarheid van de praktijkbegeleiders wordt per opleiding bekeken hoeveel en welke praktijkbegeleiders worden ingezet.
Je regelt zelf 2 “patiënten” en informeert ze over tijd en plaats. Kinderen vanaf 6 jaar mogen ook meedoen.
Het doel van de behandelingen is het opdoen van ervaring met lachgassedatie. De (tandheelkundige) behandeling is daaraan ondergeschikt. Met andere woorden: het gaat er vooral om patiënten mee te nemen die het leuk vinden een keer te ervaren wat lachgassedatie is, en geen patiënten waarbij uitgebreide (tandheelkundige) behandelingen moeten worden gedaan of die zeer angstig zijn. Hiervoor is de setting niet geschikt. Het polijsten van het gebit of uitvoeren van gebitsreiniging onder lachgassedatie is voldoende.
Indicaties/contra-indicaties
Let bij het selecteren van de patiënten vooraf goed op indicaties/contra-indicaties voor lachgassedatie.
Klik hier om naar de richtlijnen voor lachgassedatie te gaan
Na het volgen van deze opleiding beschikt de deelnemer over actuele kennis van en inzicht in het gebruik van lachgassedatie binnen de (mond)zorg. De deelnemer begrijpt de theoretische, medische en praktische aspecten die nodig zijn om lachgas veilig en verantwoord toe te passen bij verschillende patiëntgroepen.
Na deze opleiding weet je:
Na deze opleiding kun je:
De opleiding wordt afgesloten met een kennis- en vaardigheidstoets, waarmee wordt vastgesteld of de deelnemer de theoretische kennis en praktische handelingen rondom lachgassedatie beheerst.
Het diploma wordt verstrekt nadat alle theoretische onderdelen zijn bijgewoond, de toets is gehaald en de praktijkoefeningen met voldoende resultaat zijn uitgevoerd.
Onderstaande artikelen zijn onderdeel van de toetsstof
Voorwaarden voor het toepassen van lichte (inhalatie)sedatie in de tandheelkunde – toetsstof
Lachgassedatie in de tandheelkunde
Na afronding van deze 3-daagse cursus dient iedere deelnemer binnen één jaar drie praktijkvideo’s in te sturen. Deze video’s worden beoordeeld door de cursusleider, waarna de cursist een persoonlijk feedbackverslag ontvangt. Op basis van deze beoordeling worden sterke punten en eventuele verbeterpunten besproken, zodat de opgedane kennis en vaardigheden verder kunnen worden ontwikkeld en geborgd in de dagelijkse praktijk. Wanneer de opdrachten naar behoren zijn afgerond, ontvangt de cursist een aanvullend addendum ter afronding van het traject. Dit addendum is een vereiste om de geldigheid van het basiscertificaat na het eerste jaar te behouden en vormt daarmee een belangrijk onderdeel van de kwaliteitsborging van de opleiding.
Studiekosten: € 2.250,-
Studiemateriaal: € 175,-
Alle bedragen zijn BTW vrijgesteld
Studiebelasting:
Tijdsduur opleiding:
Lesdag 1: 09.00 uur – 17.00 uur
Lesdag 2: 09.00 uur – 17.00 uur
Lesdag 3: 09.00 uur – 20.00 uur
Zwangerschap en deelname
Om de veiligheid van zowel behandelaar als patiënt te waarborgen, geldt dat deelnemers die in de eerste 6 maanden van een zwangerschap zijn of een actuele zwangerschapswens hebben, geen lachgas mogen toedienen. Om deze reden is het in deze situatie helaas niet mogelijk om deel te nemen aan deze opleiding.
Diploma
Na afloop ontvang je – bij het positief afronden van de opleiding – een diploma
Het diploma wordt verstrekt nadat alle theoretische onderdelen zijn bijgewoond, de toets is gehaald en de praktijkoefeningen met voldoende resultaat zijn uitgevoerd.
Mondhygiënisten mogen lachgas toedienen, na het succesvol afronden van de opleiding en in aanwezigheid van een (tand)arts die bevoegd en bekwaam is lachgas toe te dienen.
Doelgroep
tandarts, arts, mondhygiënist, tandheelkundig of medisch specialisten
Accreditatie:
KRM: 23,5 mondzorgpunten
KRT: 23 mondzorgpunten
3 dagen
€ 2.250,-