Lachgassedatie is een veilige en goede methode om angst en spanning tijdens tandheelkundige en medische behandelingen te verminderen. Voor patiënten met een tandartsfobie, een sterke kokhalsneiging, of een verstandelijke of lichamelijke beperking kan deze vorm van sedatie zorgen voor een succesvolle behandeling.
Tijdens deze verplichte bij- en nascholing voor (tand)artsen, mondhygiënisten, artsen en assistenten wordt de bestaande kennis over lachgassedatie opgefrist en verdiept. De nadruk ligt op veiligheid, indicatiestelling en professioneel handelen. De deelnemer leert de meest recente medische inzichten, indicaties en contra-indicaties, net als het zorgvuldig toepassen van sedatie volgens de geldende richtlijnen en protocollen.
Daarnaast wordt aandacht besteed aan de bewaking van de patiënt (monitoring van vitale functies) en communicatie met de patiënt. De cursus heeft een praktijkgerichte insteek: theoretische kennis wordt direct gekoppeld aan de dagelijkse praktijk in de (mond)zorg.
Na afloop beschikt de deelnemer over actuele kennis en vaardigheden om lachgassedatie op een veilige, verantwoorde en patiëntgerichte manier toe te passen. De nascholing sluit aan bij de eisen voor herregistratie en deskundigheidsbevordering binnen de beroepsgroepen.
De cursus wordt afgesloten met een toets, waarmee de deelnemer aantoont de kennis en vaardigheden te beheersen die nodig zijn om professioneel lachgassedatie te kunnen toepassen.
Ik heb tandheelkunde gestudeerd en heb me altijd beziggehouden met de behandeling van mensen met ‘iets bijzonders’: een psychische stoornis, tandartsfobie, een verstandelijke of lichamelijke beperking, kwetsbare ouderen en ernstig zieke patiënten.
Al jaren verzorg ik onderwijs op dit gebied. Een van de cursussen die ik verzorg is de lachgassedatiecursus. Samen met anderen heb ik de opleiding tandarts-angstbegeleiding en tandarts-gehandicaptenzorg opgezet. Daarnaast heb ik het studieboek ‘mondzorg voor mensen met een beperking’ geschreven. Ik ben al lang verbonden aan Dental Best Practice. Mijn hart ligt bij het overbrengen van kennis aan anderen.
Dit jaar ben ik gepromoveerd op onderzoek naar extracties zonder dat daar een tandheelkundige noodzaak voor is. Ik ben directeur zorg bij de Stichting Bijzondere Tandheelkunde en bij ACTA geweest. Momenteel ben ik regiomanager woonzorg bij ViVa! Zorggroep, een instelling voor ouderen.
Afhankelijk van het aantal cursisten en de beschikbaarheid van de praktijkbegeleiders wordt per opleiding bekeken hoeveel en welke praktijkbegeleiders worden ingezet.
Je regelt zelf 1 “patiënt” en informeert ze over tijd en plaats. Kinderen vanaf 6 jaar mogen ook meedoen.
Het doel van de behandelingen is het opdoen van ervaring met lachgassedatie. De (tandheelkundige) behandeling is daaraan ondergeschikt. Met andere woorden: het gaat er vooral om patiënten mee te nemen die het leuk vinden een keer te ervaren wat lachgassedatie is, en geen patiënten waarbij uitgebreide (tandheelkundige) behandelingen moeten worden gedaan of die zeer angstig zijn. Hiervoor is de setting niet geschikt. Het polijsten van het gebit of uitvoeren van gebitsreiniging onder lachgassedatie is voldoende.
Indicaties/contra-indicaties
Let bij het selecteren van de patiënt vooraf goed op indicaties/contra-indicaties voor lachgas-anxiolyse.
Klik hier om naar de richtlijnen voor lachgassedatie te gaan
Na het volgen van deze bij- en nascholing beschikt de deelnemer over actuele kennis, inzicht en praktische vaardigheden om lachgassedatie op verantwoorde wijze toe te passen binnen de (mond)zorg.
Na deze cursus weet je:
Na deze cursus kun je:
Na deze cursus toon je:
De cursus wordt afgesloten met een kennis- en vaardigheidstoets, waarmee wordt vastgesteld of de deelnemer de theoretische kennis en praktische handelingen rondom lachgassedatie beheerst.
Onderstaande artikelen zijn onderdeel van de toetsstof
Voorwaarden voor het toepassen van lichte (inhalatie)sedatie in de tandheelkunde – toetsstof
Lachgassedatie in de tandheelkunde
Studiekosten: € 1.250,-
Studiemateriaal: € 50,-
Alle bedragen zijn BTW vrijgesteld
Studiebelasting:
Tijdsduur opleiding:
Lesdag 1: 09.00 uur – 17.00 uur
Lesdag 2: 09.00 uur – 17.00 uur
Zwangerschap en deelname
Om de veiligheid van zowel behandelaar als patiënt te waarborgen, geldt dat deelnemers die in de eerste 6 maanden van een zwangerschap zijn of een actuele zwangerschapswens hebben, geen lachgas mogen toedienen. Om deze reden is het in deze situatie helaas niet mogelijk om deel te nemen aan deze opleiding.
Diploma
Na afloop ontvang je – bij het positief afronden van de opleiding – een diploma
Het diploma wordt verstrekt nadat alle theoretische onderdelen zijn bijgewoond, de toets is gehaald en de praktijkoefeningen met voldoende resultaat zijn uitgevoerd.
Mondhygiënisten mogen lachgas toedienen, na het succesvol afronden van de opleiding en in aanwezigheid van een (tand)arts die bevoegd en bekwaam is lachgas toe te dienen.
Doelgroep
Tandarts, arts, mondhygiënist, assistenten en tandheelkundig of medisch specialisten.
2 dagen
€ 1.250,-